O plemeni whippet

WHIPPET je plemeno střední velikost (44 – 51 cm) a hmotnosti (10 – 16 kg), milé, ovladatelné, nepotřebuje výcvik, jen výchovu a výborně se přizpůsobí životu v rodině. Má rád děti a hry s nimi, ale zároveň je citlivý a vnímavý společník starých a osamocených lidiček, včetně lidí s postižením. Svým vzhledem je elegantní, s atletickou postavou. Lidé si myslí, že je křehký, ale opak je pravdou. Díky svému genetickému zdraví, při rozumně vybraném rodičovském páru, nemá sklony ke genetickým vadám, má výbornou imunitu vůči infekčním nemocem a jeho kosti i svaly jsou dosti pevné. Je to atlet psí říše, jako většina chrtů, ale na rozdíl od většiny z nich se dá dobře vychovat a cvičit základním povelům, je poslušný. To ale nemluvím o drilu na služebním cvičišti, to nemá rád, jeho poslušnost pramení z chuti udělat radost svému pánovi, ale není to plemeno vhodné ke služebnímu výcviku. Také není pravda, že by potřeboval mnoho pohybu. Stačí mu ho úplně tolik, co jinému plemeni, naopak na rozdíl od spousty společenských plemen není agresivní ani neurotický, když mu není denně plně dopřán. Hodinová klidná procházka parkem, házení míčku, hra s ostatními psy, plavání, nebo možnost pohybu po zahrádce, to whippetovi  stačí, hlavně když může být v blízkosti své rodiny či svého pána. Samozřejmě pokud není připravován na dostihy, nebo coursing,  to musí být trénink přeci jen veden směrem ke zvyšování kondice a rychlosti.

     Měl by být chovaný v bytě svého pána a jeho rodiny, je to pes velmi společenský a samotou trpí. Také vzhledem ke krátké srsti a minimální tukové izolační vrstvě, není vhodné, aby byl chován celoročně venku. 

Nevidím žádný rozdíl v tom, zda je pes celý den zavřený sám doma (v době nepřítomnosti rodiny), nebo v prostorném výběhu, na zahradě s možností schovat se do tepla (zateplená bouda – v zimě s vytápěním, nebo průlezná dvířka s možností kdykoliv vejít do domu a zpět ven na zahradu), kde je mu dle mě i lépe, neboť má vjemy z okolí a může se vyvenčit, kdy potřebuje. Tím spíše, jsou-li psi 2 a více, zabaví se sami v době, kdy jsme v práci. Miluje i zimní radovánky ve sněhu a dovolené na horách s rodinou přivítá, jen doporučuji obléknout slušivou, hřejivou dečku.

     Co se týká jeho využití, tak kromě skvělého společníka, je možno s ním podnikat různé aktivity jako např. dostihy, coursing (dostih v přírodě), agility, frisbie, crossové běhy, turistiku (většinou rád cestuje), dog dancing, kromě toho je oblíbeným výstavním psem. Toto samozřejmě není celý výčet možností, také nesmíme zapomenout, že je to lovec, který loví pomocí zraku a nos používá minimálně, na rozdíl od jiných psů. Z tohoto důvodu doporučuji vodit psa na vodítku všude, kde nemáme jistotu, že se nesetkáme se zvěří, kočkami, jinými psy, za kterými se může whippet bez rozmyslu rozběhnout a skončit např. pod koly aut, vlaků, apod. Přivolání je základní povel, který bychom měli svého psa naučit. Znám několik whippetů, kteří chodí bez vodítka u nohy svého majitele, ale je to o zkušenostech, povaze psa a často i o štěstí. Stačí, aby zafoukal vítr, zvedl se na ulici papírek, pes po něm vystartuje a nehoda může být během vteřiny.

I když je whippet dobře ovladatelný, stále je to chrt, pes s obrovskou akcelerací, rychlostí a chutí běhat. Je to sprinter, nikoliv vytrvalec, k tomu má uzpůsobené celé své tělo. Jeho celistvá aerodynamická linie těla, hluboký prostorný hrudník s velkým srdcem a výkonnými plícemi, typem svalů, které jsou podobné svalům anglického plnokrevníka a mají 70-90 % rychlých svalových vláken.

K ideálnímu společenskému psovi předurčuje whippeta nejen jeho snadná socializace ve smečce (lidské i psí), ale také bezúdržbový typ srsti a absence pachových žláz, proto whippet postrádá typický psí zápach a není potřeba ho celý život koupat, stačí srst vykartáčovat a vytřít vlhkou žínkou. Dle zkušeností často nevadí jeho přítomnost ani alergikům.  Není uštěkaný, pouze upozorní na případné vetřelce.

Whippet je rozhodně ideálním plemenem pro většinu zájemců o psího společníka.