Základní pokyny pro majitele štěňátek CHS Lásky dar
Strava
- do stáří 6 měs. – 3 x denně
- do 1 roku – alespoň 2-3x denně
- později 1 – 2 x denně
Od chovatele jsou štěňata zvyklá na kompletní granulované krmivo (puppy nebo junior – pro štěňata), které dostal každý majitel jako „startovací dávku“, při předání štěněte. Jako příkrm jsou štěňata zvyklá na mleté maso a masové konzervy. Po vlastním zvážení, nebo na základě vlastních zkušeností lze postupně přejít na jiný druh granulí, kterými bude štěně nadále krmeno, nebo na vařenou stravu.
Do 1 roku stáří vždy krmení určené pro štěňata (vyjímkou je, pokud štěně příliš žene do výšky, přejít na krmivo pro dospělé psy - adult a CA+P doplnit např. doplňkem Canvit junior, který má vhodný poměr živin, vitamínů a minerálů, včetně probiotik. U krmení určeného pro štěňata není potřeba přidávat další vitamínové a minerální přípravky. POZOR na Vápník, musí být vždy ve správném poměru s Fosforem (nekrmit příliš tvrdého tvarohu, který nemá ideální poměr těchto živin). Vápník je důležitý především v období nejintenzivnějšího růstu - při krmení kvalitním krmením pro štěňata, nemusíme příliš řešit. Při krmení vařenou stravou je nutné podávat vhodné minerální doplňky.
Konzervy – doporučuji pouze 100% masové od kvalitní značky a krmit max. 1 krmení denně, možno přidat ke granulím. Některé méně kvalitní konzervy mohou způsobovat průjmy! Lepší je přikrmovat kvalitní maso, mléčné produkty (bílý jogurt, atd.) NE MLÉKO - často způsobuje průjmy... Přidávat zeleninu (např. mrkev) nebo ovoce (jablka...)
Pes musí mít vždy dostatek čerstvé pitné vody!
Očkování
První absolvováno u chovatele ve stáří 6.-7. týdnů, případně přeočkování ve věku 9.-10. týdnů. Další očkovací schéma určí váš veterinární lékař.
Odčervení
První absolvovány u chovatele ve stáří 2, 4 a 6 týdnů, vzhledem k tomu, že chov je čistý, další odčervení doporučuji ve věku 3 měsíců (cca týden před vakcinací), a následně 2 x ročně, vhodné přípravky vám doporučí váš veterinární lékař.
Pravidelná péče
Stříhat drápky, kontrolovat chrup (zubní kámen) a uši, ty lze vyčistit smotkem vaty a dětského olejíčku, jen vnější část ucha, ne často, jen při viditelném znečištění.
Při napadení blechami, blechy vychytat, při silnější invazi nastříkat antiparazitárním přípravkem, nebo použít antiparazitární obojek či spot mezi lopatky, a odčervit (blechy přenášejí parazity). Klíšťata nejlépe živé vytočit speciální k tomu určenou pinzetou, nesahat a zneškodnit. Ranku desinfikovat.
Vipet – udržba krátké srsti je nenáročná, stačí dle potřeby vykartáčovat k tomu určenou gumovou rukavicí, kartáčem nebo gumovým hřbílkem, které vyčeše uvolněnou srst, potom vzít vlhkou žínku a ze srsti vytřít prach. Pokud přijdeme z venku, stačí otřít (omýt) tlapky. Vipeta zbytečně nekoupeme, toto plemeno nemá pachové žlázy, tudíž postrádá typický psí zápach, takže k udržení čistého, „voňavého“ psa postačí skutečně výše uvedená péče. Při častém pravidelném koupání bude mít pes zbytečně lupy. Samozřejmě pokud se nám pes venku vyválí v něčem „nechtěném“, nezbývá než psa vykoupat. V tom případě použijeme jemný šampon na psy, nejlépe pro štěňata. Po uschnutí můžeme použít kondicionér ve spreji, aby byla srst jemná, hebká, přilehlá a zamezíme nadměrné tvorbě lupů.
Venčení
vždy po jídle, probuzení a hře vynést ven, hodně chválit, pokud se „dílo“ podaří. Doma za loužičku pokárat pouze pokud je přichycen při činu, jinak nechápe zač je trestán. Vyhněte se nadměrným trestům, každý pes je čistotný a pokud se učí od začátku poctivě chodit ven, rychle se naučí konat potřebu venku. Dejte mu čas, je to jako u malých dětí, nedokáží dlouho udržet moč ani stolici, max. 4 hod., postupem času se tato doba prodlužuje a dospělý pes bez problémů vydrží, než se vrátíte z práce. Pokud nejste delší dobu doma, je vhodné vymezit štěněti menší prostor (výstavní klec, ohrádka , část kuchyně, atd., kde vám nemůže nic zničit a není nebezpečné samo sobě (POZOR na elektrické zásuvky, kabely, atd.), tam mu nechte misku s vodou ( nejlépe kameninovou, nehrozí převržení a vylití), pelíšek nebo deku na spaní, dostatek bezpečných hraček (pozor na měkkou gumu a plyšáky, nejsou vhodné hrozí pojídání kousků) nebo žvýkacích kostí pro zabavení v době vaší nepřítomnosti.
Pohyb
Dopřejte štěněti dostatek pohybu na bezpečném místě, ale jen tolik kolik si sám určí, zapomeňte prozatím na dlouhé túry. Začít psa více zatěžovat možno asi od 12-15 měsíců, kdy je ukončen největší růst a vývoj kostry. To samé platí pro tréninky coursingu a dostihů.
Při jakémkoli problému mě informujte, v rámci svých možností a vědomostí se pokusím pomoci a poradit. Přeji hodně trpělivosti a radosti s Vaším pejskem!
Veronika Frolíková, chovatelka